Ako zvládnuť nečakané tretie tehotenstvo?

Zodpovedané
29. apr 2024

Dobrý deň,

s manželom máme dve deti. Starší syn bude mať v júni 3 roky a mladší má 8 mesiacov. Zistili sme, že som opäť tehotná. Mám skvelého, milujúceho a starostlivého manžela. Viac deti sme aj plánovali, ale nie takto skoro. Na ďalšie dieťa sa vôbec necítim. Ešte vo mne doznieva posledný pôrod a mám strach z ďalšieho. Pritom to nebola žiadna trauma, len trochu komplikácia pri pôrode. Starostlivosť o dve malé deti je vyčerpávajúca a už teraz mám pocit, že to veľakrát nezvládam. Mám pocit, že by som mala byť lepšia mama, ktorá je menej nervózna. Netuším, ako zvládnuť 3 malé deti. K tomu ešte staviame dom. Manžel potrebuje byť na stavbe, tak mi nemôže s deťmi pomáhať stále.

Dostali sme sa pod tlak, aby sme do leta postavili a mohli sa presťahovať. Nechcem, aby v meste, kde bývame, vedeli, že som znova tehotná. Je mi v princípe jedno, kto si čo myslí, no chcem sa vyhnúť malomeštiackym poznámkam a ohováraniu v rodine manžela. Viem, že by ma to hnevalo. Ani naším blízkym sme o tom zatiaľ nepovedali. Radosť zatiaľ nepociťujeme, len stres a šok z toho, že ako sa to stalo. Sledovala som si všetko a úprimne sa hanbím a cítim nezodpovedá, že sa to stalo takto skoro.

Bojím sa, že naše deti budú strádať, že im nebudeme schopní dať všetko, čo budú bytostne potrebovať pre svoj zdravý vývin.

Ako to mám prijať, ako sa naladiť pozitívne, aby dieťatko necítilo môj stres?

Ďakujem

Dobrý deň,

cením si, že ste sa na nás s dôverou obrátili. Píšete, že čakáte tretie dieťatko s krátkym časovým odstupom. Bojíte sa, že Vaše deti budú strádať, že nedostanú všetko čo budú potrebovať pre svoj zdravý vývin. Pýtate sa ako to máte prijať a naladiť sa pozitívne, aby dieťatko necítilo Váš stres. Vnímam správne, že si chcete dieťatko nechať, ale prežívate obavy a strach, že tehotenstvo prišlo nečakane, s krátkym časovým odstupom od Vašich dvoch synov, navyše staviate dom a cítite sa viac pod tlakom, aby ste ho čím skôr dokončili?

Chápem, že aktuálne táto situácia mohla u Vás vyvolať šok, pretože ste mali odlišnú predstavu a dieťatko ste síce ešte plánovali, ale asi trošku neskôr. Uvedomujem si, že s tromi malými deťmi to môže byť náročnejšie. Plus ešte staviate dom a starostlivosť o deti je prevažne na Vás. Ale píšete, že do leta by ste chceli mať dom postavený. Tieto mesiace budú teda pravdepodobne pre Vás náročnejšie, ale ak sa Vám predsa len podarí dostavať dom do leta, dieťatko sa už narodí, keď budete presťahovaní, čiže potom by Vám už znovu mohol manžel pomáhať so starostlivosťou. Nejaký čas bude celá rodina pociťovať možno nejaký diskomfort, ale je to len dočasné. Nebude to takto trvať navždy.

V živote to tak býva, aby sme si splnili sny (deti, dom a iné). Nie vždy je to len ľahké, ale aj trošku stresujúce. Dočasne sa môžu zhoršiť podmienky, ale na konci nás predsa len čaká vytúžený cieľ. Život Vášho dieťatka stojí za prekonanie tejto výzvy.

Písali ste, že sa hanbíte, že to prišlo takto skoro, chcete sa vyhnúť ohováraniu. Ako ste sama napísali, že je úplne jedno, čo si kto myslí. Môžete im predsa na tie reči povedať, že ste to tak chceli a plánovali. Ani nebudete ďaleko od pravdy, pretože ste o viacerých deťoch uvažovali. Všetko je len uhol pohľadu ako sa k veciam postavíme. Toto by nemalo byť dôvodom, prečo by ste si mali, alebo nemali nechať svoje dieťatko.

Skôr sa pristavím pri tom, či Vaše deti nebudú strádať a nebudete schopní im dať všetko, čo pre svoj zdravý vývin potrebujú. V tomto úplne nerozumiem, aký je rozdiel, či sa to dieťatko narodí teraz alebo neskôr, ale v každom prípade, deti pre svoj zdravý vývin až tak veľmi toho zase nepotrebujú. Hlavne čo sa týka materiálnych vecí, hračiek a pod. Ako rodičia ich chcete čo najlepšie zabezpečiť, ale dôležitejšie je to nemateriálne, čo deťom dávame. Teda to, že ich ľúbime, že ich objímeme, keď to potrebujú. Dôležitý je čas, ktorý im venujeme a akým príkladom im ideme ako rodičia. Sú to dôležitejšie veci, ktoré deti pre svoj život potrebujú.

Pýtate sa, že ako to máte prijať a naladiť sa pozitívne, aby dieťatko necítilo Váš stres. Skúste aspoň pár minút denne venovať len sebe, nájsť si aspoň maličký priestor na veci, ktoré rada robíte. Občas je to náročné pri malých deťoch, ale len tak, že sa postaráme aj o seba o svoje šťastie, ľahšie sa nám potom stará o rodinu.

A ako som už písala, Vaša situácia s domom je len dočasná. Ak je to príliš veľký stres a tlak, že sa musí dom dokončiť do leta, zvážte či je to správna cesta. Môžete si povedať, že pár mesiacov to takto zvládneme, aby ste bývali čím skôr v dome, alebo si povedať, že chcete stavať vo väčšom kľude, ale s tým, že to môže trvať dlhšie, ale mali by ste aj pri deťoch väčšiu podporu manžela. Život si tvoríme sami, takže je na Vás ako si to spravíte. A prijatie bábätka je vo Vašom prípade možno len otázkou času. Predsa ste ešte chceli dieťatko. Keď pominie prvotný šok a trošku si zvyknete na situáciu, bude to pre Vás prijateľnejšia predstava.

Chcela by som Vás povzbudiť. Neplánované dieťa neznamená nemilované.Život nie je len čiernobiely. Rodičovstvo je aj otázka inštinktu podmienená biologicky. Iba vo veľmi výnimočných prípadoch sa stáva, že by sa rodičia po narodení nechceli postarať o svoje narodené dieťa, resp. že by ho nemilovali. Niekedy láska prichádza od prvého momentu počatia. Niekedy postupne, ale niekedy až po narodení.

Ak aj zažívate stres, skúste sa s bábätkom rozprávať a vysvetľovať mu čo a ako cítite, popri tom si môžete hladkať bruško. Stres v tehotenstve je dosť častý, môžu byť na to rôzne dôvody. Možno si pustiť občas nejakú relaxačnú hudbu, alebo keď Vaše deti spia, oddýchnuť si s nimi. Nemusíte byť dokonalá mama, lebo dokonalosť neexistuje. Len sa zbytočne za niečim uháňame, čo nám spôsobuje ešte väčší stres. Ak by ste potrebovali s niekým zdieľať čo prežívate, môžete nám tiež anonymne napísať do našej poradne. Vieme Vás sprevádzať celým obdobím tehotenstva. Ak by ste potrebovali materiálnu pomoc, ako je súrodenecký kočík, výbavička pre dieťa, môžete sa na nás obrátiť mailom alebo telefonicky. Cez naše spolupracujúce organizácie môžeme tieto veci zabezpečiť.

Dovolím si napísať aj pár riadkov mimo Vašich otázok, lebo si nie som istá, či uvažujete aj nad možnosťou interrupcie. Ak by náhodou áno, chcem, aby ste dostali komplexné informácie. Rozhodnutie o ukončení tehotenstva je jedno z najvážnejších rozhodnutí v živote ženy. Tehotenstvo sa nedá vymazať zo spomienok, ani zo života celkovo. Interrupcia nesie so sebou riziká po fyzickej aj psychickej stránke. Z fyzických je to napríklad riziko zápalov maternice, zvýšeného krvácania po zákroku, vznik zrastov a jaziev a následných gynekologických komplikácií, neplodnosť. Tiež s tým súvisí aj väčšie riziko potratov v prípade ďalšieho chceného tehotenstva. Aj následky na psychiku sú niekedy významné a nepredvídateľné. Často ženy dúfajú, že potrat im prinesie úľavu a vyriešenie situácie, ale namiesto toho začali trpieť depresiou, výčitkami svedomia, nespavosťou, nepokojom a mnohými ďalšími psychickými problémami. O následkoch by Vás mal informovať každý gynekológ, s ktorým konzultujete možnosť interrupcie. Je dôležité a správne, aby ste o následkoch vedeli a mysleli pri rozhodovaní aj na toto.

Otázka neplánovaného tehotenstva je hodnotovou otázkou. Nedá sa na to pozerať čisto racionálne, ani čisto emočne. Ide skôr o postoj k ľudskému životu ako takému.
V každom prípade, rozhodnutie je na Vás. Písali ste, že hľadáte spôsob ako to prijať, tak som sa v tejto odpovedi zamerala viac na to prijatie.

Ešte raz by som Vás chcela povzbudiť, ak by ste potrebovali, neváhajte nás kontaktovať. Môžeme podrobnejšie prebrať Vašu situáciu a byť Vám oporou počas celého obdobia tehotenstva.

S pozdravom, Ivana